Jak vznikl Clocker?

Značka Clocker byla založena na podzim roku 2012 Ondřejem Loučímem a Mikolášem Márou pod střechou studia Atypa.

Autor: Zina Plchová (časopis Týden)

Ondřej Loučím a Mikoláš Mára

Jak vás napadlo vyrobit clocker? Pro koho jste dělali první?

Na začátku všeho byl vznik grafického a fotografického studia Atypa, které jsme založili já (Ondřej Loučím) a můj letitý kamarád Miki Mára. Spojili jsme zde mé zkušenosti s grafickým designem a Mikiho fotografické dovednosti. Jedna z prvních investic bylo zakoupení řezacího plotteru na vinylové fólie. S ním přišla prvotní myšlenka vytvářet samolepící motivy na zeď. V tomto směru je však na trhu velká konkurence a tak jsme hledali způsob, jak být originální.  

Kdo je autorem nápadu a kdy jste dali na trh první clocker?
V minulosti jsem rád vytvářel hodiny ze všemožných předmětů, jako jsou krabice od bot, vinylová deska, či plechovka od trenýrek a tak jsem nadhodil ideu – kombinovat samolepku na zeď s hodinami. Začali jsme tedy tento nápad společně rozvíjet. Nejdříve jsme tento produkt potřebovali pojmenovat. Po delších úvahách jsme se shodli na použití anglického výrazu pro hodiny, tedy clock. Padala slova, jako jsou Clocky, Kloky atd. S domněním, že slovo clocker znamená hodinář, jsme se nad tímto pojmenováním shodli. Toto slovo v anglickém slovníku neexistuje, a možná i proto jsme název ponechali. Na řadu přišel koncept celého produktu. Nejprve jsme chtěli vypustit ciferník a použít jen velké hodinové ručičky. Toto řešení ale nebylo zcela realizovatelné, proto jsme přistoupili k variantě s ciferníkem. Ten jsme pojali minimalisticky, aby byl co možná nejlépe kombinovatelný s motivem samolepky na zdi, která dotváří finální podobu hodin. Na řadě bylo vytvoření loga, vizuální identity, webových stránek, obalu a produktových fotografií. Jelikož tyto služby jako Atypa studio sami nabízíme, nemuseli jsme v tomto směru finančně investovat a vše jsme si vytvořili svépomocí. Mezi zakázkami pro studio se čas hledal složitě, a tak si první Clockery našly majitele až na podzim 2012 po půl roce realizace.

Jde opravdu o český originál, nebo v zahraničí někdo taky podobné hodiny dělá? 
Tuto otázku jsme si samozřejmě v počátku sami položili a začali na trhu hledat, zdali již podobný produkt existuje. Na kombinaci hodin a samolepky na zeď jsme v různých podobách narazili, ale vždy v neucelené formě a bez jednotného konceptu.  

Už jste byli někde s clocker na výstavě? Získal nějaké ocenění? 
Jelikož jsme na trhu teprve chvíli, na ocenění si budeme muset ještě počkat :). Na rok 2013 plánujeme účast na designových veletrzích jako je Designblok či Designsupermarket.

Vždy jde o wallartovou folii? a co je to vlastně za materiál? V čem jsou jeho výhody a na čem dobře drží?
Ano, vždy se jedná o tuto fólii, která Je vyráběna přímo pro tyto účely. Tato měkčená PVC fólie má speciální vlastnosti, díky kterým na zdi dobře drží a zároveň je jednoduše snímatelná. Samolepka také dokonale kopíruje povrch stěny a tím téměř imituje malbu. Aplikace samolepky může mnohé odradit, a proto jsme se snažili v tomto směru co nejlépe popsat, jak při lepení postupovat. Na našem webu najdete jak podrobný návod, tak instruktážní video. Pokud zákazník bude postupovat dle těchto manuálů, sám nakonec ocení, že pro výsledek musel udělat trochu víc než jen zavěsit hodiny na hřebík.  

Kolik motivů nyní máte? A jaký je o clocker zájem?

V současnosti nabízíme kolem 50 motivů, jejichž spektrum se snažíme neustále rozšiřovat. Kudy chodíme, hledáme inspiraci pro další Clockery. Dokonce jsme nepřímo zaměstnali své okolí a od svých přátel a rodiny denně dostáváme různorodé náměty. Budoucí majitel má na výběr mezi černým, nebo bílým ciferníkem a může si také zvolit vlastní barvu samolepky. Pokud si nevybere z naší nabídky, rádi mu navrhneme Clockery dle jeho představ. Odezvy jsou zatím kladné a pevně doufáme, že si Clockery najdou na trhu své místo.